DOLAR 28,8943 -0.09%
EURO 31,2120 -0.5%
ALTIN 1.874,04-0,54
BITCOIN 12638924,77%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

VIN (Araç Kimlik Numarası) nedir?

VIN (Araç Kimlik Numarası) nedir?

ABONE OL
Ekim 1, 2023 08:21
VIN (Araç Kimlik Numarası) nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

26 Eylül 2023

VIN kısaltması, 1981 model yılından bu yana üretilen veya ithal edilen her araç için benzersiz bir 17 haneli alfa ve sayısal karakter dizisi olan araç kimlik numarası anlamına gelir. ABD Ulaştırma Bakanlığı, araç tescillerini, geri çağırmaları, garanti taleplerini, hırsızlıkları ve sigorta kapsamını takip etmek için her otomobil üreticisinin montaj hattından çıkan veya ABD’ye ithal edilen her araca bir VIN damgasını vurmasını zorunlu kılmaktadır.

VIN, bir arabanın benzersiz sosyal güvenlik numarası gibi davranır, ancak hükümetin gözetimi altına giren ve motorlu araç olarak sınıflandırılan binek araçlar, kamyonlar, otobüsler, römorklar, düşük hızlı araçlar, tuvaletler gibi diğer çoğu araç için kullanılır. , tek seferlik, değiştirilmiş araçlar, motosikletler ve daha fazlası. NHTSA’nın motorlu taşıt tanımı “mekanik güçle sürülen veya çekilen ve öncelikle kamuya açık caddelerde, yollarda ve otoyollarda kullanılmak üzere üretilen bir taşıttır.” Ancak yan yana ATV’ler, UTV’ler ve diğer off-road eğlence araçlarının da VIN’leri var. 

VIN’deki her karakterin belirli bir amacı vardır.

NHTSA aracılığıyla VIN kod çözücü

VIN’deki her rakam ne anlama geliyor?

1. karakter – üretim ve montaj ülkesini belirtir. Örneğin ABD (1 veya 4), Kanada (2), Meksika (3), Japonya (J), Kore (K), İngiltere (S), Almanya (W), İtalya (Z). Örneğin Meksika’da üretilen ancak ABD’de montajı yapılan parçalar varsa ülke kodu ABD olacaktır.

2. Üreticiyi tanımlar. Örneğin Audi (A), BMW (B), General Motors (G), Ford (F), Honda (H), Mercedes-Benz (D), Nissan (N), Toyota (T), Volkswagen (V)

3. – araç tipini veya üretim bölümünü tanımlar

4’üncü ile 8’inci arası gövde stili ve motor tipi gibi araç özelliklerini tanımlar

9. “kontrol basamağı” olarak adlandırılan dokuzuncu karakter, aracı benzersiz bir şekilde tanımlar ve 30 yıllık bir süre içinde iki arabanın aynı VIN’ye sahip olmamasını sağlar.

10. model yılını tanımlar

11. – montaj tesisini tanımlar

12’den 17’ye kadar – son dört karakter her zaman sayısal olacak şekilde aracın montaj hattı dışındaki sırasını tanımlar

Araç Kimlik Numarası (VIN), Getty Images'ın izniyle

VIN’yi nerede bulabilirim?

VIN, hem aracın kendisinde hem de araç mülkiyetini kaydederken resmi belgelerde çeşitli yerlerde görünür. Sosyal güvenlik numarası gibi, dolandırıcılığı önlemek veya arabanın çalınmasını kolaylaştırmak için VIN’yi korumak önemlidir. 

VIN arabanın neresinde bulunur?

Otomobil üreticileri VIN’i bir aracın birkaç farklı yerine damgalar.

  • En görünür olanı, sürücü tarafındaki kaputun yakınında, ön camın yanındaki gösterge panelinin içinde, sürücü tarafındaki iç gösterge panelinde ön camın yanında bulunur. Genellikle damgalı bir plaka veya etiket üzerindedir, ancak bazı yeni araba satıcıları ve satış sonrası mağazaları, hırsızların çalıntı arabaların VIN’lerini yeniden damgalamasını önlemek için bunu ön camın kendisine kazımayı teklif ediyor. 
  • Başka bir konum, Federal Güvenlik Sertifikası Etiketinde sürücü tarafındaki kapı pervazındadır. 
  • Motor bloğunun, motor çerçevesinin ve aracın diğer birçok gizli parçasının önüne veya üstüne bir VIN damgalanabilir.
  • Tüketiciler aynı zamanda sigorta şirketlerinin araba parçalarının çalınmasını ve satılmasını engellemek için teşvik ettiği bir uygulama olan VIN’nin kalıcı olarak arabanın çeşitli yerlerine kazınmasını da tercih edebiliyor.

VIN evraklarda nerede bulunur?

VIN genellikle aracın mülkiyeti, tescili ve sigortasıyla ilgili dört yerde görünür.

  • Her zaman araç başlığında bulunur, genellikle başlığın üst kısmına yakın bir yerdedir ancak eyalete göre değişiklik gösterebilir. 
  • Ayrıca, genellikle sigorta kartı ve kullanım kılavuzuyla birlikte torpido gözünde saklanan araç tescil kartınızda da görünür.  
  • VIN ayrıca basılı kullanıcı kılavuzunda da bulunur.
  • Sigorta kartında ayrıca VIN de gösterilir. 

Araç tescil ve kimlik numarası, Getty Images'in izniyle

VIN’imle ne yapabilirim?

VIN, araç geçmişini kontrol etmenize, güvenlik geri çağırmalarını aramanıza, aracı devlete kaydettirmenize ve sigorta ettirmenize, çalıntı arabaları bildirmenize veya kontrol etmenize ve diğer bilgilere olanak sağlar.  

Araç bilgisi için VIN kod çözücüyü kontrol edin

Bir VIN’yi çevrimiçi olarak takip etmek, aracın menşe ülkesini, üretim tesisini ve yukarıda bahsedilen kod çözücü tarafından sağlanan diğer geçmiş verileri aramanıza olanak tanır. NHTSA’nın VIN kod çözücü portalı, üretici tarafından hükümete sağlanan bilgileri sağlar. 

Kullanılmış bir araba satın almadan önce VIN’yi araştırın

Kullanılmış bir araba düşünürken, DMV’ler, sigorta talepleri, polis ve itfaiye teşkilatları, otomobil açık artırmaları, çarpışma onarım yerleri ve daha fazlası tarafından sağlanan bilgileri gösteren Carfax gibi ulusal çevrimiçi veritabanlarından istenen aracın VIN’ini kontrol edin . Kilometre sayacı okumasını tasdik edebilir, bir sigorta şirketinin aracı “kurtarma” veya “sel” unvanıyla veya herhangi bir doğal afet olayından dolayı tamamen zarara uğratıp değerlendirmediğini tespit edebilir. 

Güvenlik amaçlı geri çağırmaları veya bilinen sorunları takip etmek için VIN’yi kullanın

NHTSA.gov geri çağırma sitesine bir VIN girilmesi, bir arabada hangi geri çağırmaların yapıldığını gösterecektir. Aynı zamanda belirli bir marka, model ve yıl için araç sahiplerinin yaptığı şikayetleri de gösterir, böylece benzer model yılı bir araçla ne tür sorunların beklendiğini görebilirsiniz. 

VIN’yi araba sigortası poliçelerine uygulayın

Araba sigortası yaptırmak için bir VIN vermeniz gerekir. Sigorta şirketleri, aracın değerini değerlendirmek ve o araca özel bir fiyat teklifi sunmak için VIN’leri kullanır. VIN olmadan da araç tipi ve sürücü tipi hakkında genel sigorta teklifi alabilirsiniz, ancak poliçeyi kilitlemek için VIN’ye ihtiyacınız olacak.   

Tamirciler ve atölyeler onarım ve parça için VIN’yi kullanıyor

Kaporta atölyeleri ve onarım hizmetleri, yedek parçaları tanımlamak ve sipariş etmek için VIN’yi kullanır. 

Çalınan araba hâlâ NICB'den

Araç hırsızlığına karşı koruma sağlamak için VIN’yi nasıl kullanırım?

Araba hırsızları, otoparkları veya caddeye park edilmiş arabaları dolaştırabilir, şasi numarasını kopyalayabilir, sahte etiketler oluşturabilir, daha sonra benzer bir arabayı çalabilir ve üzerindeki sahte etiketi kullanarak “klonu” başka bir eyalette, genellikle sahte belgelerle satabilir. Ulusal Sigorta Suç Bürosu. NICB , bir aracın çalıntı olarak rapor edilip edilmediğini veya ikincil piyasada olmaması gereken bir kurtarma veya sel aracı olup olmadığını gösteren ücretsiz  bir VINCheck hizmeti sunmaktadır .

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.