DOLAR 33,0779 0.03%
EURO 36,1795 -0.08%
ALTIN 2.610,20-0,14
BITCOIN 2104158-1,11%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Koşucunun yüksek olması gerçekten bir şey mi?

Koşucunun yüksek olması gerçekten bir şey mi?

ABONE OL
Eylül 19, 2023 11:17
Koşucunun yüksek olması gerçekten bir şey mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Aşk yaymak

Uzun bir koşuyu tamamladıktan sonra birkaç kilometre daha koşabileceğinizi hiç hissettiniz mi? Eğer öyleyse, muhtemelen bir koşucunun zirvesini yaşamışsınızdır. Sporcular genellikle istedikleri hedefe ulaştıktan sonra rahatlama ve sakinlik hissi yaşarlar. Bu coşku hissi, vücudu geçici olarak uzun süreli egzersizlerden kaynaklanan herhangi bir acıya karşı korur. Ancak koşucunun zirvesi herkesin deneyimleyeceği bir şey değil! Bu subjektif bir konu.

Health Shots, koşucuların yüksek tansiyonuyla ilgili her şeyi anlamak için Mumbai, Powai’deki Dr LH Hiranandani Hastanesi Girişimsel Kardiyolog Dr Rushikesh Patil ile temasa geçti.

Koşucunun yüksek hissi nasıl bir duygu?

“Koşucunun sarhoşluğu”, düzenli olarak aerobik faaliyetlerde bulunan birçok kişinin yaşadığı gerçek bir olgudur, özellikle de aarncolson5458 /nasıl yapılır/koşucular için kaval kemiği kırılmasını-önleme-ve-tedavi-nasıl yapılır/” >koşuyor. Bir maraton koşucusu, uzun süreli yoğun fiziksel aktivite veya yorucu egzersiz sırasında mutluluk hissi, azaltılmış stres ve iyi olma hissi yaşar” diyor uzman.

Koşucu yüksek
Uzun koşudan sonra kan dolaşımına salınan iyi hissettiren kimyasallara tepki olarak oluşan coşku hissine koşucu sarhoşluğu denir. nezaket:

Başka bir deyişle, bir koşucunun coşkusu, kendisini bir rahatlama hissinin kapladığı, kısa süreli, derin bir coşku halidir. Euphoria basitçe aşırı neşe veya keyif halidir.

Genellikle yüksek yoğunluklu veya uzun süreli bir egzersizden sonra ortaya çıkar. Daha önce de belirtildiği gibi, koşucuların yüksek deneyimini yaşayan kişiler, uzun bir koşudan hemen sonra daha az kaygılı ve daha az ağrı hissettiklerini iddia ediyorlar.

Ancak deneyim öznel olduğu için herkes bir koşucunun sarhoşluğunu aynı yoğunlukta hissedemez. Koşucunun zirvesine ulaşmak için bu ekstra kilometreleri tek seferde katetmeniz gerekir. Bazı insanlar için bu kadar uzun bir mesafeyi kat etmek pek mümkün olmayabilir.

Koşmaya tepki olarak vücut ve beyin arasındaki bağlantı

Koşucunun sarhoşluğu koşmanın veya egzersiz yapmanın tek yan etkisi değildir. Koşmanın faydaları kalp-damar sağlığımıza fayda sağlamanın ötesine geçiyor.

koşucu yüksekKOŞAN-kadın
Uygun disiplin ve tutarlılıkla koşmak, koşucunun en yüksek seviyesine ulaşmanıza yardımcı olur. 

“Kişiler koşmak gibi yorucu kardiyovasküler egzersizlere katıldıklarında, vücutları, doğal ağrı kesiciler olan ve yorgunluk hissini artıran endorfin salgılar. zevk ve mutluluk. Endorfinler beyindeki ağrıyı algılayan, stresi azaltan ve ruh halini düzenleyen ağrı reseptörleriyle etkileşime girer. Bu bağlantı bir koşucunun kendisini üstün hissetmesini sağlayan şeydir. Ayrıca bunlar, daha uzun süre koşmaya veya başka herhangi bir egzersize dayanmanıza yardımcı olan doğal ağrı kesici görevi de görüyor” diye paylaşıyor uzman.

Yıllardır bilim insanları, koşucuların sarhoşluğundan endorfinlerin sorumlu olduğu fikrine kapıldılar. Pek çok faydası olduğu düşünülürse, bir yerde bu mantıklıydı.

Koşucunun yüksek seviyesi ile endorfin arasındaki ilişki

Araştırmacılar, endorfinin koşucunun sarhoşluğuyla daha az ilgisi olduğunu ancak yakın zamanda ortaya çıkardı. Bunun yerine yeni bir molekül olan endokannabinoidler buldular. Bu moleküller, esrardaki aktif bileşikten etkilenen sistemin aynısı olan endokannabinoid sisteminizi etkiler.

Ayrıca şunu okuyun: aarncolson5458 /fitness/staying-fit/marathon-running-for-news-how-to-get-for-a-runners-high/”>Yeni başlayanlar için maraton koşusu: Bir koşucunun zirvesine nasıl hazırlanılır?

Uzun süreli egzersiz kan dolaşımınıza endokannabinoidlerin salınmasını sağlar. Dolayısıyla, bir koşudan sonra kendinizi coşkulu veya oldukça rahatlamış hissediyorsanız, bunların sorumlu moleküller olduğunu rahatlıkla kabul edebiliriz.

Endorfinler büyük boyutlu moleküllerdir. Aslında mikroskobiktirler ve çıplak gözle görülmeleri zordur, ancak vücuttaki diğer kimyasallarla karşılaştırıldığında oldukça büyüktürler.

Büyük boyutları nedeniyle kan-beyin bariyerini geçemezler. Bu moleküller bir engel görevi görür ve belirli patojenlerin ve diğer moleküllerin beyninize girmesini engeller. Ancak endorfinler beyninize ulaşmak için geçemezler.

Diğer taraftan endokannabinoidler küçük moleküllerdir ve kan-beyin bariyerini geçebilecek kadar küçüktürler. Bunlar, daha önce de belirtildiği gibi, endokannabinoid sisteminizdeki reseptörler üzerinde çalışır.

Bir tür endokannabinoid olan anandamid, koşuyu yeni bitirmiş kişilerin kanında yüksek seviyelerde bulunur. Bazı araştırmalara göre anandamid bir koşucunun sarhoşluğunu tetikleyebilir.

Ancak endokannabinoidlerle ilgili olarak vücut ve beyin arasındaki bağlantıyı temizleyen araştırmalar hala sınırlıdır.

Post aarncolson5458 /fitness/fitness-fit/koşucuların-yüksekliği nedir/”>Koşucunun yüksek olması gerçekten bir şey mi? ilk olarak aarncolson5458’de göründü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.