DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21097670,38%
İstanbul
27°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Apple mahkemede Google Arama anlaşmasını savundu: ‘Geçerli bir alternatif yoktu’

Apple mahkemede Google Arama anlaşmasını savundu: ‘Geçerli bir alternatif yoktu’

ABONE OL
Ekim 1, 2023 08:21
Apple mahkemede Google Arama anlaşmasını savundu: ‘Geçerli bir alternatif yoktu’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koyu renk takım elbiseli Eddy Cue, önündeki monitöre baktı. Washington DC’deki mahkeme salonundaki ekranlar kısa süreliğine arızalandı ve tanıklara yalnızca klasörler kaldı, ancak artık teknoloji çalışır durumdaydı; her biri telefonun kurulum sürecinin bir bölümünü gösteren üç iPhone’un görüntüsünü gösteriyordu. Cue gözlerini kısarak ekrana baktı.

“Bu konudaki karar korkunç” dedi. “Bir Mac almalısın.” Bu, normalde sakin ve sessiz olan mahkeme salonunda bazı kahkahalara neden oldu. Davaya başkanlık eden Yargıç Amit Mehta mikrofona eğildi ve “Apple bağış yapmak isterse…” şeklinde yanıt verdi. Bu sözler daha da büyük kahkahalara neden oldu. Daha sonra herkes işine geri döndü.

Cue , Google’ın arama işiyle ilgili çığır açan antitröst davası US v. Google davasında tanık olarak kürsüdeydi . Cue, davanın şu ana kadarki en tanınmış tanıklarından biri; bunun nedeni kısmen, Google ile Apple arasındaki, Google’ı tüm Apple cihazlarında varsayılan arama motoru yapan ve Apple’a yılda milyarlarca dolar ödeyen anlaşmanın ABD için merkezi önem taşıması. Adalet Bakanlığı’nın Google’a açtığı dava

Cue’nun iki mesajı vardı: Apple, kullanıcılarının gizliliğinin korunmasına inanıyor ve aynı zamanda Google’a da inanıyor. Bu iki ifadenin aynı anda doğru olup olamayacağı günün sorusu haline geldi.

Apple, Bilgi Hizmetleri Anlaşması veya ISA adı verilen bir şey nedeniyle mahkemede: Google’ın arama motorunu Apple ürünlerinde varsayılan hale getiren bir anlaşma. ISA 2002’den beri yürürlükte, ancak Cue, 2016’da Google CEO’su Sundar Pichai ile mevcut yinelemesinin müzakere edilmesinden sorumluydu. Bugünkü ifadede, Adalet Bakanlığı Cue’yu anlaşmanın ayrıntıları hakkında sorguya çekti.

İki taraf yeniden müzakere ettiğinde Cue, kürsüde Apple’ın, Google’ın Apple kullanıcılarından elde ettiği gelirin daha yüksek bir yüzdesini arama motoruna yönlendirmesini istediğini söyledi. Belirli rakamların tartışılması kapalı mahkeme oturumlarına ayrılmıştı, ancak Cue Apple’ın daha yüksek bir yüzde almasını isterken Pichai anlaşmanın olduğu gibi kalmasını istiyordu. Sonunda bize mahkemede söylenmeyen başka bir numara üzerinde uzlaştılar ve Google o zamandan beri Apple’a bu tutarı ödüyor.

“Her zaman bir anlaşma yapmanın Google’ın ve bizim çıkarımıza en uygun olduğunu düşündüm.”

Adalet Bakanlığı avukatı Meagan Bellshaw, Cue’ya eğer iki taraf gelir paylaşımı rakamı üzerinde anlaşamazsa anlaşmadan çekilip çekilmeyeceğini sordu. Cue, bunu asla bir seçenek olarak düşünmediğini söyledi: “Her zaman bir anlaşmanın yapılmasının Google’ın ve bizim çıkarımıza en uygun olduğunu hissettim.” Cue ayrıca anlaşmanın ekonomiden daha fazlası ile ilgili olduğunu ve Apple’ın hiçbir zaman başka bir sağlayıcıya geçmeyi veya kendi arama ürününü oluşturmayı ciddi olarak düşünmediğini savundu. Cue, “Kesinlikle o zamanlar Google’ın geçerli bir alternatifi yoktu” dedi. Hala bir tane olmadığını söyledi.

Bu soru – Apple’ın Google’ı en kazançlı seçim mi yoksa en iyi ürün olduğu için mi seçtiği – Cue’nun ifadesinin önemli bir parçasıydı ve aslında Adalet Bakanlığı’nın Google’a karşı açtığı davanın önemli bir parçasıydı. Adalet Bakanlığı, Google’ın neredeyse her platformda varsayılan arama motoru olmasını sağlamak için Google’ın (Apple’ın yanı sıra Samsung, Mozilla ve diğer pek çok şirketle) yaptığı anlaşmalara odaklanıyor. 

Bellshaw, Cue’ya iPhone kurulum süreci hakkında bir dizi soru sordu. Bu üç ekran görüntüsü, yazı tipi boyutlarını seçebilmeniz için iPhone’unuzu ilk açtığınızda görünen Görünüm ekranını gösteriyordu; Haritalar’ı açtığınızda görünen konum izleme istemi; ve bir uygulamanın ne zaman verilerinizi toplamak istediğini size bildiren Uygulama İzleme Şeffaflığı açılır penceresi. Cue, tüm bunların kurulumun bir parçası olarak görülmesine karşı çıktı, ancak Bellshaw’ın vurguladığı nokta, Apple’ın kullanıcılarına büyük ve küçük pek çok şey hakkında seçenek sunduğu ve aramanın da bunlardan biri olabileceğiydi. 

“İnsanları mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ayağa kaldırmaya çalışıyoruz.”

Cue, ISA’nın Apple’ın kullanıcılara kurulum sırasında arama motoru seçeneği sunmasına izin vermediğini kabul etti ancak yine de bunu yapmak istemeyeceğini söyledi. İnsanları mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ayağa kaldırmaya çalışıyoruz” dedi. “Kurulum sadece kritik bir şeydir.” İnsanlara adını hiç duymadıkları bir grup arama motorunu göstermenin kötü bir kullanıcı deneyimi olacağını savundu; Cue bile Google’ın alternatiflerinden bazılarının adlarını hatırlamıyordu. “Google’ı varsayılan arama motoru yapıyoruz” dedi, “çünkü her zaman onun en iyisi olduğunu düşündük. En iyisini seçiyoruz ve kullanıcıların bunu kolayca değiştirmesine olanak sağlıyoruz.” (“Kolayca” bu davada ısrarcı bir tartışma noktasıdır; geçen hafta ifade veren DuckDuckGo’nun CEO’su, geçiş yapmanın “çok fazla adım” gerektirdiğini iddia etti .)

Gizlilik açılır pencerelerine gelince? Bellshaw’ın, Apple’ın Google’ın en iyi ürüne sahip olduğuna tam olarak nasıl karar verdiği konusunda baskı yapmaya başladığı yer burasıdır. Cue’ya Apple’ın kullanıcı gizliliğinin önemli olduğuna inanıp inanmadığını sordu ve kendisi de buna “Kesinlikle” yanıtını verdi. Ardından Cue ve Apple’ın Google’ın gizlilik politikalarına karşı çıktığı bir dizi e-posta ve slayt gösterdi. Cue hemen kabul etti. Bellshaw’a “Her zaman Google’dan daha iyi bir gizliliğe sahip olduğumuzu düşündük” dedi. Google ile yapılan ISA’nın bir hükmünün, Google’ın insanlara giriş yapmadan arama yapmalarına izin vermesi gerektiğini ve Apple’ın, Google’ın veya başka birinin kullanıcıları izlemesini zorlaştıracak şekilde Safari’de ve platformlarında bazı şeyler yaptığını söyledi.

Bellshaw bunu hiçbir zaman tam olarak söylemedi, ancak Adalet Bakanlığı’nın ima ettiği şey, Google’ın, Apple’ın kullanıcıları için önemli olduğuna inandığı her şeye yönelik bir gizlilik tehdidi olduğu, ancak Google’ın ona çok cömert ödemeler yapması nedeniyle Apple’ın platformunda ona merkezi bir yer verdiği yönündeydi. Bellshaw, Cue’dan Apple’ın bazı mali dosyalarını incelemesini istedi. ISA’nın Apple’ın kârının önemli bir bölümünü temsil ettiği doğru değil mi diye sordu. Cue, Apple’ın olaya böyle bakmadığını çünkü bunun, Apple’ın platformunu bu kadar çekici hale getirmek için yaptığı tüm çalışmaları hesaba katmadığını ve bunun gibi bir anlaşmanın işe yarayabileceğini söyledi. 

Bundan sonra mahkeme salonu tekrar kapandı ve Cue’nun ifadesi gizli olarak devam etti. Bu duruşmadaki pek çok şey gibi, yıldız tanık da gizli numaraların ve kurumsal sırların ifşa edilmesine ilişkin şikayetler ve endişeler nedeniyle çoğunlukla gizli tutuldu. Ancak Cue’ya sorulan sorular Adalet Bakanlığı’nın sormaya devam edeceği sorularla aynıydı: Google gerçekten en iyi arama motoru mu, yoksa yalnızca en büyük çekleri yazan mı? Peki bu kontroller ortadan kalksaydı arama motoru pazarı nasıl olurdu? Cue, Apple’ın bunu hiçbir zaman gerçekten düşünmediğini söyledi. Ancak pek çok kişi bunu yaptı ve Adalet Bakanlığı sormaya devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.