DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21106410,22%
İstanbul
27°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bunlar WGA’nın yeni iş sözleşmesindeki en büyük kazanımlar

Bunlar WGA’nın yeni iş sözleşmesindeki en büyük kazanımlar

ABONE OL
Ekim 1, 2023 08:02
Bunlar WGA’nın yeni iş sözleşmesindeki en büyük kazanımlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

( Açıklama:  Verge’nin  editör kadrosu aynı zamanda Doğu Amerika Yazarlar Birliği ile de sendikalıdır. )

WGA, üyelerinin üretimdeki tektonik değişimleri daha iyi ele almak üzere tasarlanmış yeni bir asgari temel anlaşma (işçilerin emeklerinin karşılığını nasıl alacaklarını belirleyen resmi yönergeler) uğruna hayatlarının mücadelesine hazır olduklarını daha ilk andan itibaren açıkça ortaya koydu. eğlence endüstrisi. Ancak yeni bir anlaşma ne kadar iyi olursa olsun, WGA’nın başarmayı başardığı şey abartılamayacak kadar muazzam ve bir sonraki dönemde TV ve film yapımı işini çok daha adil hale getirecek. Birkaç yıl.

WGA üyelerinin önerilen yeni sözleşmeyi onaylamak isteyip istemediklerine karar vermek için 9 Ekim’e kadar oylama yapmaları gerekse de, hem WGAE(ast) hem de WGAW(est) kurullarının liderleri ve loncanın müzakere komitesi oybirliğiyle oy kullandı. “istisnai” bir anlaşma önermek ve bunun nedenini anlamak zor değil.

Çarpıcı bir WGA üyesi, elinde Cryptkeeper’ı tasvir eden, “yazar yok, diyalog yok” yazan bir pankart tutuyor. WGA / Brittany Woodside

Asgari ücret artışları ve TV “mini odaları”nın sonu

WGA’nın yeni sözleşmesi, “personel yazarları ve Madde 14 yazarlarının (hikaye editörleri/yönetici hikaye editörleri)” önümüzdeki üç yıl boyunca temel haftalık ücretlerinde artış göreceğini garanti ediyor – ilk yılda yüzde 5, ikinci yılda yüzde 4 ve yüzde 3,5 üçüncüde yüzde. Sözleşmenin onaylanmasından altmış gün sonra, dizi sorumlusu gibi yazar-yapımcılar ve yazma sorumlulukları olan diğer çizgi üstü ortak yapımcılar, “hikaye editörü / yönetici hikaye editörüne göre yüzde 9,5’lik bir prim” tutarında yeni bir minimum haftalık ücret alacaklar. oran.” Personel yazarları belirli bölümleri yazmaktan bireysel olarak sorumlu olduğunda, onlara artık temel haftalık maaşlarının yanı sıra senaryo ücreti de ödenmesi gerekiyor.

Basit maaş artışlarına ek olarak WGA, çok küçük ekiplerin işe alınacağı (ve genellikle düşük ücret ödeneceği) “mini odalar”ın yükselişini geri almak için tasarlanan minimum personel gereksinimleri yoluyla televizyon yazarlarına daha fazla kaynak sağladı. boyutlu projeler. Artık AMPTP’nin yazar odalarını yapay olarak küçük tutabilmesi yerine, çalışan sayıları bir dizinin sezonunun uzunluğuna göre belirlenecek (her bölümü tek bir kişinin yazdığı The White Lotus ve Yellowstone’a benzer örnekler hariç ) .

Önümüzdeki dönemde altı veya daha az bölümden oluşan diziler için en az üç yazarın işe alınması gerekecek. Bir sezonun 7-12 bölüm arasında olması durumunda beş kadrolu yazarın işe alınması gerekiyor ve 13’ten fazla bölümü olan diziler için bu sayı altıya çıkıyor. Her boyutta, bir gösteri odasındaki yazarların en az üçü aynı zamanda yazar-yapımcı olmalıdır ve önümüzdeki birkaç yıl içinde bu özel kuralın yeni gençlerin yetiştirildiği süreç üzerinde nasıl bir etkisi olacağını görmek ilginç olacak. Personel sektöre yeni giriyor.

Asgari personel sayısı, WGA’nın sözleşme müzakereleri sırasında ısrar ettiği en büyük değişikliklerden biriydi. Ancak yazar-yapımcı gerekliliği nedeniyle, yeni yazarların, kendileri için daha fazla alanın yanı sıra daha üst düzeylerde daha deneyimli personelin olduğu daha büyük odaların dışında fırsatlar bulmakta hala zorluk çekebileceğine dair bazı geçerli endişeler var  .

Bu minimumların mutlaka maksimumlar olmadığını belirtmek önemlidir ; bu da dizi yapımcılarının bir işin başlangıcında daha fazla ceset için baskı yapabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Her ne kadar stüdyoların bu tür talepleri geri çevireceği neredeyse garanti olsa da, yeni sözleşme, yeni gelenlerin mesleki gelişimlerine yardımcı olmak için tasarlanmış minimum yazar odası uzunluğu gibi başka avantajlar da içeriyor.

Çarpıcı WGA (Amerikan Yazarlar Birliği) üyeleri, Netflix stüdyolarının dışında çarpıcı SAG-AFTRA üyeleriyle birlikte grev yapıyor.

Getty Images / Mario Tama

Program sorumluları hazırlık süreleri değerli olan yazarlardır ve yazarların sette olması gerekir

“Showrunner” kelimesi sözlüğümüzde ne kadar yaygın olursa olsun, hiçbir zaman WGA ve AMPTP’nin sözleşmesinde yer alan resmi bir rol olmadı; bu da kısmen Marvel gibi bazı stüdyoların projelerinden bahsederken başlığı küçümseme alışkanlığı edinmesine neden oluyor. . Yeni sözleşme, dizi yapımcılarını baş yazarlar ve bir projenin diğer kadrolu yazarlarıyla ilgili işe alım kararlarını vermekten sorumlu kişiler olarak açıkça tanımlıyor. 

Bir dizi sorumlusunun işinin bir kısmı, bir projenin ilk aşamalarında, daha ilk kez veya yeni bir sezon için resmi olarak yeşil ışık yakılmadan önce diğer yazarlara ulaşmaktır. Yeni sözleşmeye göre, dizi sorumlusu da dahil olmak üzere en az üç yazar-yapımcı, resmi olarak yeşil ışık yakılmadan önce bir işe dahil edildiğinde, bu geliştirme odasına en az 10 haftalık çalışma garantisi veriliyor.

Bir gösteriye yeşil ışık yakıldıktan sonra, “minimum personel en az 20 hafta veya yeşil ışık sonrası odanın tüm süresi boyunca (hangisi daha kısaysa) garanti edilmelidir.” Ayrıca, “geliştirme odasında çalışılan haftaların genel sayısı, yazarlar odasındaki garantili haftalardan düşülebilir” ancak geliştirme odalarında kendilerine ödenen süre, tam olarak ödenen süreden açıkça düşülemez. -yazarların odalarında.

Tanım gereği, bu yeni kurallar, her seviyede mesleki gelişim için hayati önem taşıyan belirli bir düzeyde iş güvenliği sağlar. Aynı durum, bir dizi sorumlusu ve iki yazar-yapımcıya “en az 20 haftalık üretim veya yapım süresi boyunca” sette çalışmaları için ödeme yapılması gerektiği yönündeki sözleşme talimatı için de geçerlidir.

WGA üyelerinin grev boyunca vurguladığı incelikli noktalardan biri de, yapımların ortasında son dakika yeniden yazımları sağlamak için yazarları kelimenin tam anlamıyla daha iyi konumlara yerleştirmenin yanı sıra, sette olmak ve kişinin kendi çalışmasının nasıl gerçekleştiğini gerçekten görebilmesiydi . Yazının teknik düzeyde üretilmesi mesleki gelişimin anahtarıdır. Artık yazarların çalışmalarının hayata geçtiğini görme şansına sahip olmaları garanti ediliyor ve sözleşme aynı zamanda dizi sorumlusu olmayan bu iki reklamın her zaman aynı kişilere gitmesine gerek kalmamasını da sağlıyor, bu da birden fazla çalışanın buna sahip olabileceği anlamına geliyor aynı fırsat.

Amerika Yazarlar Birliği (WGA) Doğu ve SAG-AFTRA üyeleri, HBO ve Amazon NYC merkezlerinin önünde grev hattında yürüyor.

Getty Images / Fotoğraf: Michael M. Santiago

Senaryo yazımında ikinci adımlar ve hızlı ödemeler kapıda

Stüdyolar, genellikle ikinci adımlar olarak bilinen ücretli yeniden yazımlar için yazarları geri getirip getirmeyeceklerini kendi takdirlerine göre seçebiliyordu, ancak bu süreç artık gerekli ve sabit bir tazminat oranıyla birlikte geliyor. Bir senaryo taslağı hazırlamak için bir senarist işe alındığında, orijinal veya orijinal olmayan senaryo yazıp yazmadığına bakılmaksızın, minimum MBA derecesinin yüzde 200’ü için ikinci bir adım için ona başvurulmalıdır. Bütçesi 30 milyon dolar veya daha fazla olan projelerde çalışan film yazarlarının hikayeleri ve televizyonda yayınlanan minimum ücretleri 100.000 dolara çıkacak ve kalan ödeme oranlarında da yüzde 26’lık bir artış olacak.

Sözleşmeye göre stüdyoların artık senaristlere daha zamanında ödeme yapması gerekecek. Bir yazar, minimum MBA garantili oranının yüzde 200’ünden daha azını ödeyen bir anlaşma için işe alınırsa, onlara “başlangıçta ücretlerinin yüzde 50’si” ödenmelidir. Yazar, anlaşmanın üzerinden dokuz hafta geçmesine rağmen senaryoyu teslim etmemiş olsa bile, stüdyoların onlara ücretlerinin yüzde 25’ini daha ödemesi gerekiyor ve son yüzde 25’i, senaryonun nihai teslimi üzerine ödenecek.

Aynı şekilde insanlara daha fazla ödeme yapmak çalışma koşullarını maddi olarak iyileştirir, aynı şekilde insanların banka hesaplarına para yatırma şekli nedeniyle çalışanlara uygun şekilde ödeme yapılmasını sağlamak da sağlar. Bu aynı zamanda stüdyoların aslında işçilere borçlu olduklarını vermeye kararlı olduklarını da gösteriyor.

Şirketler fatura ödemede keyifli vakit geçirirken işçilerin çekleri beklemek zorunda kalması, tasarım gereği bireylerin hızlı bir şekilde düzeltmesi genellikle zor olan, çok yaygın bir durumdur. Bu sözleşme açıkça WGA’ya özel olsa da, gittikçe daha fazla işyerinin örgütlendiği bir dönemde, diğer sendikaların da benzer korumalar için baskı yaptığını görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

WGA / JW Hendricks

Daha iyi kalıntılar ve daha fazla veri akışı şeffaflığı

Daha büyük kalan ödemeler ve yayın programlarının gerçekte nasıl performans gösterdiğine ilişkin daha fazla veriye erişim, AMPTP’nin WGA ile mücadele ettiği en tartışmalı konulardan ikisiydi ve stüdyolar muhtemelen yakın zamanda radikal şeffaflık işine girmeyecek olsa da, sendika çok önemli galibiyetler elde etti. Yayınlanan filmlerin ve TV şovlarının çeşitli yayıncılarda nasıl performans gösterdiğine ilişkin kesin istatistikler kamuoyuna açıklanmayacak olsa da, AMPTP “kendi ürettiği yüksek bütçeli yayınların hem yurt içi hem de uluslararası yayın saatlerinin toplam sayısını” paylaşmayı kabul etti. WGA ile program akışı. 

Bu rakamlar gizli tutulacak, ancak WGA bunları üyelerle toplu olarak paylaşabilecek ve bunları izleyiciliğe dayalı ikramiyelerin yanı sıra sendikanın yüzde 76 olacağını söylediği yeni yabancı yayın artık oranlarını belirlemek için kullanacak. Önümüzdeki üç yıl içinde ödemelerde artış. Projenin galasından sonraki ilk 90 gün içinde bir platformun yerli abonelerinin yüzde 20’si veya daha fazlası tarafından izlenen yayıncılar için hazırlanan şovlar ve filmler, halihazırda almakta oldukları “sabit yerli ve yabancı bakiyenin yüzde 50’sine eşit” ikramiyeler alacak.

Tüm bunların nasıl çözüleceği henüz tam olarak belli değil çünkü yeni sözleşmenin kalan ödemeleri belirleme yöntemi, platformdan platforma değişen görüntüleme ölçümlerine bağlı. Bununla birlikte, ileriye dönük olarak muhtemelen göreceğimiz şey, yeni projelerin yaklaşan sürümleri için tanıtımlarda daha da keskin bir artış olması ve bu da sonuçta bu bonusların boyutunu etkileyen, insanların pencere içinde izlemesini sağlamaya vurgu yapılmasıdır.

WGA gözünü yapay zekaya dikiyor

Yapay zeka araçlarının kullanımıyla ilgili olarak WGA, teknolojinin insan yazarlara zarar vermesini önleme arzusunu vurguladı. Yeni sözleşme, yapay zekanın MBA kapsamındaki çalışmalarda kullanımını tamamen yasaklamasa da, yazma işinde insan emeğine öncelik vermek için tasarlanmış bir dizi kısıtlama getiriyor. 

Stüdyolar tarafından işe alınan yazarlar isterse, “şirketin izin vermesi ve yazarın geçerli şirket politikalarına uyması koşuluyla, yazma hizmetleri gerçekleştirirken yapay zekayı kullanmakta” özgür olacaklar. Ancak stüdyolar, işe alınan yazarlardan yapay zeka araçlarını kullanmalarını talep edemez ve ayrıca yazarlarına “yazara verilen herhangi bir materyalin yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini veya yapay zeka tarafından oluşturulan materyali içerip içermediğini” açıklamalıdırlar. Sözleşme, bir senaryonun kaynak materyali olarak kabul edilebilecek “edebi materyali yazmak veya yeniden yazmak için” yapay zekanın kullanımını açıkça yasaklıyor; “bu, yapay zeka tarafından oluşturulan materyalin bir yazarın itibarını veya ayrılmış haklarını baltalamak için kullanılamayacağı anlamına geliyor” .”

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde AMPTP, öğrenme modellerini halihazırda sahip olduğu senaryo stüdyolarında eğitme yeteneğinden vazgeçmeyi reddetti. Ancak WGA, örgütün gelecekte davacı bir gözlemci olarak hareket etme niyetinde olduğunu öne sürerek “yazarların yapay zekayı eğitmek için kullandıkları materyallerin kullanımının MBA veya diğer yasalar tarafından yasaklandığını ileri sürme” hakkını saklı tuttu. Bu hüküm, Kaliforniya eyaleti Senatörü Scott Wiener’in (D) eyalet düzeyinde yapay zekayı düzenlemek için tasarlanmış bir yasa teklifinden sadece birkaç gün sonra geldi. Tasarı, büyük dil modellerine ve belirli düzeyde bilgi işlem gücü gerektiren diğer “sınır” model sistemlerine bir takım kısıtlamalar ve şeffaflık gereksinimleri getirecek.

Tasarı yasalaştığı takdirde, bu yapay zeka araçlarının arkasındaki şirketlerin, devlete açıklanması gereken potansiyel güvenlik risklerini değerlendirmek için sıkı testler yapmalarını da gerektirecek. Kaliforniya senatörlerinin, kesin şartları hâlâ belirlenmekte olan tasarıyı yasalaştırması için hâlâ çok uzağız. Ancak bu düzenlemelerin WGA’nın Hollywood’un yapay zekayı benimsemesi konusunda AMPTP’yi sorumlu tutma planının hayati bir parçası haline geldiği bir durumu hayal etmek çok kolay.

Ekiplerin sağlık hizmetine ulaşması çok daha kolay olacak

Sağlık yardımlarından yararlanabilmek için WGA üyelerinin yıllık belirli bir miktar para kazanması gerekiyor; bu kural, ücretlerini genellikle tek bir kişiymiş gibi toplayan ikili ve ekipler oluşturmayı uzun süredir çok daha zor hale getiriyor. Bu tür grupların ücretleri teknik olarak hala paylaştırılacak olsa da, yeni sözleşme kapsamında tüm yazarların takımın tüm ödemesini aldığı belgelenecek; bu da onların sigorta almak için gerekli minimum miktarlara ulaşmalarını önemli ölçüde kolaylaştıracak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.