DOLAR 28,9392 0.05%
EURO 31,3225 -0.46%
ALTIN 1.884,01-2,07
BITCOIN 11954814,06%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ford, UAW’yi EV batarya tesisleriyle ilgili sözleşme müzakerelerini ‘rehin’ tutmakla suçluyor

Ford, UAW’yi EV batarya tesisleriyle ilgili sözleşme müzakerelerini ‘rehin’ tutmakla suçluyor

ABONE OL
Ekim 1, 2023 08:06
Ford, UAW’yi EV batarya tesisleriyle ilgili sözleşme müzakerelerini ‘rehin’ tutmakla suçluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ford CEO’su Jim Farley, Birleşik Otomotiv İşçileri’ni, şirketin yakında kurulacak elektrikli araç aküsü tesisleriyle ilgili sözleşme görüşmelerini “rehin” tutmakla suçladı. Şu anda üçüncü haftasında olan UAW grevi, bugün Ford tarafından işletilenler de dahil olmak üzere daha fazla tesisi kapsayacak şekilde genişletildi.

Grev, otomotiv endüstrisinde gaz tüketen araçlardan sıfır egzoz borusu emisyonuna sahip akülü araçlara doğru tarihsel olarak önemli bir değişimin yaşandığı bir dönemde gerçekleşti. Otomobil üreticileri aküyle çalışan tüm araç serilerini geliştirmek için milyarlarca dolar harcarken, grevdeki otomotiv işçileri geçişte sendikalı emeğin kullanılacağına dair güvence istiyor.

Diğer otomobil üreticileri gibi Ford da, Tennessee, Kentucky ve Michigan’da dört yeni EV pil fabrikasının inşası da dahil olmak üzere geçiş sürecine on milyarlarca dolar yatırım yapmaya kararlı. Dört fabrikadan üçünün Çinli bir akü şirketi ile ortak girişim olması, Cumhuriyetçilerin bu ünlü otomobil üreticisine yönelik eleştirilerine yol açtı.

Ancak daha bu hafta Ford, işgücü maliyetlerini ve 2022 Enflasyon Azaltma Yasası’ndan (IRA) gelen teşvik potansiyelini öne sürerek bu fabrikalardan biri olan Michigan’daki 3,5 milyar dolarlık EV batarya tesisini duraklattı. Şimdi, Farley UAW’nin şunu söyledi: Ford ile olan müzakerelerinde pil fabrikalarını bir koz olarak kullanmaya çalışıyor ve bunun mevcut sözleşme bağlamında mantıklı olmadığını söyledi.

Farley, “UAW anlaşmayı pil tesisleri üzerinde rehin tutuyor” dedi. “Bu pil tesislerinin henüz mevcut olmadığını unutmayın. Çoğunlukla ortak girişimlerdir. Henüz UAW tarafından örgütlenmediler çünkü işçiler işe alınmadı ve uzun yıllar da işe alınmayacak.”

“UAW anlaşmayı akü tesisleri üzerinde rehin tutuyor”

Ortak girişimler olarak pil fabrikaları, Ford ve Çinli ortakları CATL tarafından oluşturulan yeni kuruluşlar tarafından yönetilecek ve UAW ile yapılan anlaşmanın şartlarına tabi olmayacak. Ancak UAW, elektrikli araçlara geçişin “adil” olması ve sendikal emek gücü tarafından desteklenmesi gerektiğini söylüyor. Elektrikli araçların toplanması için daha az işçiye ihtiyaç duyacağı varsayılıyor ve bu durum, Ford’un daha fazla ürün grubunun pille çalıştırılmasıyla birlikte sendika üyelerinin gelecekte iş kayıplarına ilişkin endişelerini artırıyor.

Ancak Ford, iş kayıplarına ilişkin endişelerin yersiz olduğunu söyledi. Farley, “Bugün hiçbir çalışanımız, bu sözleşme süresi boyunca, hatta bu sözleşmenin ötesinde, akü fabrikalarımız nedeniyle işini kaybetmeyecek” dedi. “Aslında bazı işçiler inanılmaz yeni araçlarımızın talebini karşılayabilmek için emekli olduklarından, öngörülebilir gelecekte daha fazla işçi kiralamak zorunda kalacağız.”

Farley, grevin ve elektrikli araçların rolünün son haftalarda “siyasi bir futbola” dönüştüğünü söyleyerek, Başkan Joe Biden ve muhtemel rakibi eski başkan Donald Trump’ın bu hafta Michigan’da ayrı ayrı sahneye çıktığını ima etti. Bazı Cumhuriyetçi yetkililer Ford’un CATL ile olan anlaşmasını Çin etkisine ilişkin endişeler nedeniyle sorguladılar ve Farley bunun “utanç verici” olduğunu söyledi.

Ancak şirketin Michigan’daki akü fabrikasının inşaatını durdurma kararı , UAW tarafından öne çıkarıldı ve sendika başkanı Shawn Fain, bunu “Ford’un işten çıkarma yönündeki utanç verici, üstü örtülmemiş bir tehdidi… Biz sadece bir izin istiyoruz.” sadece elektrikli araçlara geçiyoruz ve Ford bunun yerine dibe doğru olan yarışını iki katına çıkarıyor.”

“Bugün hiçbir işçimiz bu sözleşme süresi boyunca, hatta bu sözleşme sonrasında da akü fabrikalarımız nedeniyle işini kaybetmeyecek”

Farley, Marshall, Michigan’daki tesisi durdurma kararının UAW ile müzakere taktiği anlamına gelmediği konusunda ısrar etti. “İleriye doğru doğru yolun ne olduğunu bulmak için duruyoruz” dedi. “Sitenin ne kadar büyük veya ne kadar küçük olması gerektiğine karar vermede pek çok bağımlılık var. IRA’nın son dili olan işgücü maliyetleri ve tabii ki bu pillerin kullanacağı ürünlere yatırım yapmamıza olanak tanıyan bir anlaşmayı güvence altına alıp alamayacağımız.”

Farley, şirketin UAW ile anlaşmaya göründüğünden çok daha yakın olduğunu ve varılan anlaşmanın yalnızca Ford için değil, aynı zamanda elektrikli araçların fiyatlarını görebilen müşteriler için de “uygun fiyatlı” olmasının önemli olduğunu söyledi. bunun sonucunda yükselir.

Bazı analistler, Ford’un, yaşam maliyetinde yüzde 40’a kadar artış çağrısında bulunan UAW tarafından belirtilen şartları kabul etmesi durumunda EV fiyatlarının birim başına 5.000 dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Ancak Ford’dan Kumar Galhotra, daha yeni karşı tekliflerin daha düşük olduğunu ve bunun EV fiyatları üzerinde daha az etkisi olması gerektiğini söyledi.

Galhotra, “Çok yakın olduğumuz anlaşma aslında bizim için uygun fiyatlı bir anlaşma” dedi. “Bu, yatırım yapmamız gereken yere yatırım yapmaya devam etmemizi sağlıyor ve bu, işçiler için oldukça adil bir anlaşma.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.