DOLAR 28,9195 0.06%
EURO 31,2926 -0.55%
ALTIN 1.880,58-2,25
BITCOIN 11911203,54%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

USB-C’ye geçiş hakkında bilmeniz gereken her şey

USB-C’ye geçiş hakkında bilmeniz gereken her şey

ABONE OL
Eylül 16, 2023 17:51
USB-C’ye geçiş hakkında bilmeniz gereken her şey
0

BEĞENDİM

ABONE OL

iPhone’a geçmek isteyen bir iPhone kullanıcısı mısınız? Yeni iPhone 15, bir USB-C bağlantı noktasıyla birlikte geldiğinden, bu sefer dikkate almanız gereken daha çok şey olacak ve şirketin tescilli Lightning şarj fişinin 11 yıllık çalışmasına son verilecek.

USB Type-C (veya yalnızca USB-C), evrensel şarj ve veri aktarma konektörüdür ve artık Apple’ın iPad’leri ve MacBook’ları da dahil olmak üzere hemen hemen her modern aygıtta bulunmaktadır. Bu ihtiyacımız olan son kablo olabilir .

Yeni şarj cihazları almam gerekiyor mu?

Apple daha önce de bize yeni kablo aldırmıştı ancak bu sefer muhtemelen yeni iPhone’unuzu şarj etmek için ihtiyacınız olan şeylere zaten sahipsiniz. Apple, 2020’de iPhone 12 ile şarj tuğlaları eklemeyi bıraktı, ancak 15 ve 15 Pro en azından kutuda kısa bir C-C kablosuyla geliyor.

iPhone 15’te en yüksek şarj hızlarını elde etmek için en az 20W USB-C şarj cihazına ihtiyacınız olacak. 2015’ten bu yana bir MacBook veya 2018’den bu yana bir iPad Pro satın aldıysanız, birlikte verilen USB-C şarj cihazları, gerçekten ihtiyacınız olandan daha hantal olmalarına rağmen mükemmel şekilde çalışır. 15 doların altında bir fiyata 20W’lık küçük bir GaN şarj cihazı alabilirsiniz. Pek çok Verge çalışanı bu Anker’ı beğeniyor .

Hemen hemen her USB şarj cihazı bir tutamla çalışacaktır. Şarj cihazında bir USB-A bağlantı noktası varsa, telefonunuza bağlanmak için bir USB-A-C kablosuna ve muhtemelen güç çıkışı ayarlarını okumayı denemek için bir büyütece ihtiyacınız olacaktır. USB-A şarj cihazları yaklaşık 18W’a kadar çıkabilir , bu da yeterince yakın bir değerdir, ancak bunlar nispeten nadirdir. Kulaklıklar veya eski telefon şarj cihazları gibi düşük güçlü cihazlara yönelik şarj cihazlarının (Apple’ın iPhone 11 ve daha önceki modellerle birlikte paketlediği küçük beyaz küpler gibi) en iyi ihtimalle 5W veya 10W olma olasılığı daha yüksektir ve şarj olmaları uzun zaman alır. Telefonunuz. 15 doları iyi bir USB-C şarj cihazına harcayın.

Bir iPhone kullanıcısı olarak, zaten her odada Lightning kablolarıyla birden fazla şarj kurulumunuz olabilir. Bu durumda sadece kabloların değiştirilmesi yeterli olacaktır. Halihazırda bir sürü USB-C kablonuz yoksa veya varsa ancak bunların ne tür USB-C kabloları olduğunu bilmiyorsanız, biraz almanın zamanı geldi. Ancak Amazon’a atlamadan ve sitenin arama sonuçlarında kazanan ilk indirimli kabloyu sepetinize atmadan önce, USB-C kablolarının mutlaka ucuza satın almak isteyeceğiniz bir şey olmadığını bilmelisiniz.

Bu Apple 5W USB şarj cihazını A çekmecesinde ve Samsung Galaxy paketli USB-A’dan USB-C’ye kabloyu çekmece B’de buldum. Fotoğraf: Umar Shakir / The Verge

Bir iPhone kullanıcısı olarak, her odada zaten Lightning kabloları kurulmuş olabilir ve güç adaptörünü olduğu yerde tutarken yalnızca kabloyu değiştirmeniz gerekebilir. Ancak yalnızca duvarınızda siğiller varsa ve bir şekilde kullanabileceğiniz USB-C kablolarınız yoksa (iPhone 15 kutusunda gelecek olan kablo hariç), o zaman alışverişe çıkma zamanı gelmiştir.

Ancak Amazon’a atlamadan ve sitenin arama sonuçlarında kazanan ilk indirimli kabloyu sepetinize atmadan önce, USB-C kablolarının mutlaka çok ucuza satın almak isteyeceğiniz bir şey olmadığını bilmelisiniz.

Tamam, ne tür USB-C kabloları satın almalıyım?

USB-C tam bir karmaşa . Bazı kablolar MacBook Pro’yu hızlı bir şekilde şarj edebilir ancak verileri çok hızlı bir şekilde aktarabilir. Diğerleri hızlı veri aktarımı yapabilir ancak günlük şarj için gerçekten kullanılamayacak kadar kısa ve esnek değildir. Etiketleme konusunda bazı çabalara rağmen, hangi kabloların ne işe yaradığını bir bakışta söylemek neredeyse imkansızdır.

Herkes bir USB-C fişini kabloya takabilir ve çevrimiçi olarak satabilir. Bu da zaman zaman sorunlara neden oluyor . Günümüzde cihazınızı kızartacak bir kablo bulmak nadirdir, ancak USB-IF uyumluluğunu aramamak için hiçbir neden yoktur. USB Uygulayıcıları Forumu (veya USB-IF), USB-C kablo üreticilerini güç eriştelerini uyumluluk testinden geçirmeye davet ediyor. Testi yapanlar, ambalajları için müşterilere ne tür şarj gücü ve veri aktarım hızları bekleyeceklerini bilmelerini sağlayan harika bir logo kazanıyorlar. Bir kablo için alışveriş yaparken, üreticinin bir logo kullanıp kullanmadığını veya en azından kablonun USB-IF tarafından onaylandığını belirtip belirtmediğini kontrol etmeye çalışın (ve eğer doğruysa, kabloları USB ürün arama sitesinde görünmelidir) .

Aranacak belirli kablo türlerine gelince, işte inanılmaz kısa versiyon: şarj etmek için, USB 2.0, altı veya 3 metre uzunluğunda, ideal olarak USB-IF sertifikalı bir USB-C-to-C kablosu almalısınız. 60W’ın üzerinde şarj için derecelendirilmiş bir şey almak için gerçek bir neden yok, ancak 60W, 100W veya 240W olarak derecelendirilmiş kablolar arasında çok fazla fiyat farkı yok ve daha yüksek dereceli bir kablo bir telefon için gayet iyi iş görecektir. Bu kablonun veri aktarım hızıyla uğraşmayın; onunla veri aktarmıyorsunuz.

Evet, kutudan çıkan kablo şarj için gayet yeterli. Sadece kısa. Altı veya 10 metrelik bir kabloyla şarj etmek çok daha güzel. 1,6 metrelik USB-IF 100W şarj kablosunun fiyatı 15 doların altındadır.

Özellikle video çekimlerinizi AirDrop’tan daha hızlı bir bilgisayara aktarmak için yeni iPhone 15 Pro veya Pro Max cihazınızdan veri kopyalamayı planlıyorsanız, verileri yüksek hızda aktarabilen bir kabloya ihtiyacınız olacaktır. iPhone 15 Pro modelleri USB 3’ü 10 Gbps’ye kadar destekler , bu nedenle en az 10 Gbps hıza sahip bir kabloya ihtiyacınız olacaktır. En yeni, basitleştirilmiş USB-IF markalamasında bu, USB 10 Gbps’dir. Daha eski kablolarda USB 3.1 Gen 2 veya USB 3.2 Gen 1×2 veya USB 3.2 Gen 2 yazılabilir . 3 metrelik USB-IF sertifikalı 10 Gbps ve 100 W kablo da 15 doların altında.

USB-IF’nin 2022’de piyasaya sürülen “basitleştirilmiş” markası. iPhone 15 Pro ile veri aktarımı için en az USB 10 Gbps’yi arayın.

Resim: USB-IF

Ultra minimalist değilseniz veya seyahat çantanız için kablo satın almıyorsanız, günlük şarjınız ve veri aktarımınız için tercihen farklı renklerde ayrı kablolar alın.

Seyahatten bahsetmişken: Yalnızca güç sağlayan bir şarj kablosu arama fikri cazip gelebilir, ancak bu USB-C spesifikasyonunun dışındadır; herhangi bir yalnızca güç kablosu tanımı gereği yanlış kablolanmıştır ve riske girmeye değmez. Kendi şarj cihazınızı taşımanız ve telefonunuzu asla başka birinin USB bağlantı noktasına bağlamamanız daha iyidir.

MagSafe şarj cihazları ne olacak?

USB-C’den tamamen kaçınabilir ve bunun yerine iPhone 15’inizi kablosuz olarak şarj edebilirsiniz.

Apple, iPhone 12’yi piyasaya sürdüğünde MagSafe ile yepyeni bir aksesuar ekosistemini başlattı. Qi tabanlı şarj bobinini arka tarafa hizalamak için mıknatıslar kullanıyor ve bu da yüzer iPhone yuvaları gibi eğlenceli yeni şarj seçeneklerinin kapısını açıyor. Apple, iOS 17’ye, MagSafe dock’a yerleştirildiğinde iPhone ekranını widget’larla süslü bir saate dönüştüren harika bir StandBy yazılımı özelliği bile ekledi.

Çok sayıda MagSafe şarj seçeneği mevcut.

Fotoğraf: Antonio G. Di Benedetto / The Verge

Apple’ın MagSafe şarj diskini satın alırsanız, çalışabilmesi için yine de en az 20 W şarj etme kapasitesine sahip bir USB-C güç adaptörüne sahip olmanız gerekir. Sertifikalı MagSafe seçenekleri iPhone’ları en iyi ihtimalle 15W’da şarj edecektir. Ve Apple tarafından onaylanmayan “MagSafe uyumlu” seçenekler iPhone’lara yalnızca 7,5 W güç sağlayacaktır. Ancak Apple, iPhone 15’in mıknatıs tabanlı Qi2 şarj standardını destekleyeceğini duyurdu; bu da muhtemelen telefonu , kötü bir USB-C kablosunun yapabileceği gibi iPhone’unuza zarar vermeyecek daha hızlı ve daha ucuz seçeneklere açacağı anlamına geliyor .

Kulağa hoş geliyor. Her şeyi MagSafe’e mi bağlamalıyım?

Kablosuz şarjın kolaylıkları vardır ancak USB-C çoğu zaman hala daha iyidir.

Evinizin çalışma masanız veya yan sehpanız gibi dikkat çekici yerlerine düzenli bir şekilde yerleştirilen MagSafe şarj cihazları, özellikle eller serbest durumdayken iPhone’unuzu şarj etme ve kullanma konusunda mükemmel bir tamamlayıcıdır. Ancak USB-C ile kablolu şarj daha hızlıdır ve genel olarak kablosuz şarjın verimsizliğine kıyasla iPhone’unuzu ısıtma olasılığı daha düşüktür.

Başka ne bilmeliyim?

Çok sayıda Lightning’den USB-C’ye donanım kilidinin piyasaya akması için en iyi zaman, ancak bunları satın almayın. Bu adaptörlerin takılması daha az uygundur ve MFi sertifikası olmayanlar iPhone 15’inize veya kullandığınız Lightning kablosuna zarar verebilir. Sadece bir USB-C kablosu satın alın; mikrofon veya başka bir adaptör gibi özel bir Lightning aksesuarınız yoksa, onsuz yaşayamazsınız; bu durumda Apple’ın oldukça pahalı olan 29 dolarlık Lightning’den USB-C’ye donanım kilidini satın alabilirsiniz.

Bununla birlikte, özel Lightning aksesuarlarınız sizin için kritik öneme sahip değilse, USB-C on yıldır ortalıkta dolaşıyor; bu da, önünüzde bir sürü dongle, adaptör, hub ve bağlantı istasyonunun açıldığı anlamına geliyor. Bir süredir dongle hayatını yaşıyorsanız zaten sahip olabileceğiniz şeyler de dahil.

Apple kendi USB-C kablolarını da satıyor ancak veri özellikli kablo için 69 dolar gibi yüksek bir fiyat ödeyeceksiniz . Bunun nedeni, USB4 / Thunderbolt 4 ekipmanını, bağlantı istasyonlarını, birden fazla 4K ekranı, yüksek hızlı veri aktarımını ve daha fazlasını aynı anda çalıştıracak ve aynı zamanda 100 W şarj sağlayacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bu, iPhone 15 için aşırıya kaçıyor ve pek de esnek değil, bu yüzden bunu atlamanız gerekir. Ancak Apple’ın seçeneğinin sunduğu ekstra yetenekleri istiyorsanız, bu Cable Matters gibi daha ucuz seçenekler var .

Apple CarPlay kullanıcıları için: Aracınız zaten kablosuz CarPlay’i desteklemiyorsa, aracınızın yaşına bağlı olarak USB-C’den C’ye veya A’dan C’ye bir USB-C kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde, MagSafe montaj parçaları iPhone’unuzu arabanızda kullanmanızı daha temiz ve daha güvenli hale getirebilir.

Evrensel standarda geçmek iyidir, değil mi?

USB-C, fişin daha karmaşık olması (ve hem bağlantı noktasında hem de fişte tüylerin sıkışmasını sağlayacak alana sahip olması ) nedeniyle Lightning’den biraz daha kırılgan olabilir. Ancak aksi takdirde yeni konektör çok büyük bir yükseltmedir. Lightning, verileri yüksek hızlarda aktaramaz ve en önemlisi diğer cihazlarla çalışmaz.

Lightning’in kullanımdan kalkmasıyla birlikte, Apple kullanıcıları cihazlarını yeni iPhone 15 ile değiştirirken ani bir e-atık akışı yaşanabilir. Bu , Avrupa Birliği’nin tüm akıllı telefonların yeni iPhone 15’e geçmesi gerektiği yönündeki talimatı konusunda tereddüt eden Apple’ın en büyük argümanlarından biriydi. USB-C .

Artık Aydınlatma kablonuza ihtiyacınız yoksa, bunları satabilecek veya satabilecek birine bağışlayıp bağışlayamayacağınıza bakın . Aksi takdirde Apple, Best Buy ve diğerleri bunları ücretsiz geri dönüşüme götürecektir.

USB-C’ye geçmek kolay olmayacak ve konu yeni kablolar, güç adaptörleri ve aksesuarlar seçerken seçim yorgunluğuyla karşılaşacaksınız. Ancak unutulmaması gereken en önemli şey USB-C’nin kalıcı olduğudur. Apple evrensel standartları benimsediği sürece bunu bir daha asla yapmak zorunda kalmayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.